Tačiau neseniai atliktas tyrimas, kurio išvados skelbiamos medicinos žurnale BMJ, rodo, kad ši jau seniai nuvalkiota tiesa iš tiesų nelabai yra tiesa. Mokslininkai nustatė, kad gausus pieno vartojimas vargiai apsaugo kaulus nuo lūžių ir iš tiesų net gali padidinti mirtingumą, rašoma time.com.
Mokslininkai Švedijoje apklausė daugiau nei 100 tūkst. žmonių apie jų pieno vartojimo ypatumus. Po 11-20 metų mokslininkai susisiekė su daugeliu tyrime dalyvavusių žmonių ir nustatė, kad gausus pieno vartojimas yra sietinas su padidėjusiu mirtingumu tiek tarp vyrų, tiek ir tarp moterų. Be to, tarp moterų buvo pastebėti dažnesni kaulų lūžiai.
„Mūsų rezultatai verčia abejoti rekomendacijomis vartoti daug pieno siekiant apsisaugoti nuo kaulų trapumo“, – sakoma tyrimo išvadose. Tačiau jį atlikę mokslininkai pažymi, kad jų tyrimas buvo stebimojo požiūrio ir nebuvo atliekamas padaryti kategorišką išvadą.
Viena iš galimų tokių išvadų priežasčių yra ta, kad didelis piene esančių cukrų – laktozės ir galaktozės – kiekis gali paskatinti senėjimo ir uždegimo procesus kauluose, dėl ko jie tampa trapesni. Atliekant tyrimus su gyvūnais buvo pastebėta, kad jiems duodant daugiau galaktozės, kauluose suaktyvėdavo uždegiminiai ir oksidaciniu stresu vadinami procesai. Kiti tyrimai sustiprino nuomonę, kad yra ryšys tarp mažo pieno suvartojimo ir mažesnio kaulų trapumo.
Žinoma, būtini papildomi tyrimai. „Kadangi pienas yra įtrauktas į daugelį mitybos rekomendacijų, o be to klubikaulių lūžiai ir širdies bei kraujagyslių sistemos ligos yra dažnesnės tarp vyresnio amžiaus žmonių, būtini papildomi tyrimai tobulinant mitybos rekomendacijas, kad naudą pajustų visi“, – komentuodama tyrimo išvadas sakė Niujorko universiteto profesorė dr. Mary Schooling.